Sauna je prostor, kde si lidé upevňují zdraví, odpočívají a relaxují. Pro ženy však existuje spousta otazníků ohledně saunování. Mohou do sauny kdykoliv? Má sauna vliv na krásu? Podívejme se na nejčastější mýty ohledně saunování žen.

Sauna při menstruaci je tabu

Ohledně menstruace existuje i v dnešní době spousta tabu, mýtů a nepodložených rad. Jedním z nich je také vhodnost saunování. Můžete se doslechnout, že saunování při menstruaci není vhodné. To však není pravda. Není důvod se sauně při menstruaci vyhýbat. Musíte však počítat s tím, že v důsledku saunování může být krvácení silnější. Vyřešíte to samozřejmě větší tampon nebo menstruační kalíšek. Ideální je se však vyhnout teplotním šokům. Zvolte tedy nižší lavičky a postupně stoupejte výše. A při ochlazování začněte od vlažné vody a její teplotu postupně snižujte.

Sauna vám při menstruaci nebo těsně před ní může pomoci také s bolestmi. Je to v podstatě podobné, jako když si břicho při bolestech nahříváte termoforem nebo nahřívací polštářky. Saunování má účinek podobný, ale působí dlouhodoběji.

Saunování v těhotenství

Saunování v těhotenství

Sauna má vliv na krásu

Pravidelné návštěvy mají údajně pozitivní vliv na pokožku a vlasy. To je pravda, protože díky tomu, že se v sauně roztahují póry může pokožka lépe dýchat a zbavuje se nečistot. Proces pomáhá nejen k očistě kůže, ale také zpomaluje stárnutí. Sauna navíc může mít vliv také na hubnutí a tvorbu svalové hmoty. Návštěvy sauny totiž zvyšují produkci růstového hormonu. A navíc vám sauna vliv na psychiku. A jak je známo, tak lidé, kteří jsou šťastní a usměvaví jsou krásní.

Sauna a těhotenství

Ačkoliv se o těhotenství říká, že je to nejkrásnější období v životě ženy, často s sebou přináší obtíže. Nevolnosti, bolesti zad, oteklé nohy. Možná vás napadlo, že by bylo dobré uvolnit se v sauně. To však není vhodné. Především saunování v období prvního trimestru se nedoporučuje. Vysoké teploty by mohly uškodit nenarozenému dítěti. Nenarozené děti totiž neumí regulovat tělesnou teplotu.

Po prvním trimestru je saunování možné. Vhodné je však volit sauny s nižší teplotou. V sauně je vhodné pobývat maximálně 10 minut. Využívejte spíše nižší lavice a mezi cykly odpočívejte a pijte vodu s hořčíkem. Pro ochlazování postačí vlažná sprcha. Pokud jste před těhotenstvím saunu nenavštěvovali, není vhodné v těhotenství začínat. Sauně by se měly vyhnout také ženy s vysokým krevním tlakem a s problémy oběhové soustavy.

Sauna a kojení

V případě kojení neexistuje opravdu žádný důvod, proč nejít do sauny. Hovoří se o tom, že infrasauna může mít vliv na mléko, ale klasická finská sauna je stoprocentně bezpečná. Jediný problém může být hydratace. Nedostatek tekutin se může projevit na laktaci. Je tedy důležité dbát na pitný režim.

Sauna a menopauza

Při menopauze dochází k útlumu funkce vaječníků a žena postupně ztrácí schopnost plodnosti. To má své výhody, ale bohužel i nevýhody. Při menopauze ženy trápí návaly horka, pocení a bušení srdce. Objevit se mohou deprese a poruchy spánku. Pravidelné saunování může s těmito obtížemi pomoci. Lépe řečeno jim předejít. Je to podobné jako u menstruačních bolestí. Saunování dokáže stimulovat nervový systém. Díky tomu se potíže, které provází menopauzu snižují.

Předsudky tedy stranou. Pokud nejste v prvním trimestru těhotenství nebo nemáte akutní respirační onemocnění, případně vysoký krevní tlak, můžete si saunování dopřát v podstatě kdykoliv budete chtít. Je to jen na vás. Jestliže to tedy není v rozporu s vaším aktuálním zdravotním stavem, relaxujte v sauně. Není důvod si saunování odpírat.