Sauny se obkládají dřevem. Vzhledem k tomu, že jsou v nich vysoké teploty a vlhkost je důležité, aby byla sauna z odolného dřeva. Z toho důvodu se doporučují hlavně severské dřeviny. Je to proto, že díky nedostatku světla i tepla rostou pomaleji a mají letokruhy blíže u sebe. Jejich dřevo se tedy tolik nekroutí, je stálejší a také dokáže méně absorbovat vlhkost. Hovoříme však o palubkách. Lavice mohou být i z jiných typů dřeva. Pojďme se na jednotlivé typy dřeva vhodné do sauny podívat.

Dřevo do sauny

Severský smrk je nejoblíbenější

Nejpoužívanějším materiálem na palubky do sauny je severský smrk. Hodí se nejen na finské sauny, ale také na infrasauny. Smrk je měkká dřeviny, která dodává sauně i svou typickou vůni. Bohužel však jde o levnější materiál, o který je třeba se poměrně hodně starat. Bude potřeba ho impregnovat parafínovým olejem a také počítat s tím, že se z něj z počátku může uvolňovat smola.

Sauna z osiky

Svou světlou barvou osika připomíná smrk. Je však ještě světlejší a lesklejší. Její výhodou je, že nemá suky a smolu. To je však také důvod, proč tolik nevoní. Osika je tvrdší a déle vydrží. Osika se hodí do moderních interiérů. Určitě vás potěší, že o dřevo z osiky není nutné se tolik starat.

Uvažujete o nové sauně na míru?

Rádi s vámi vše odborně zkonzultujeme.

Sibiřský modřín

Ideální dřevo do sauny. Hodí se na vnější i vnitřní obklad sauny. Sibiřský modřín má vysokou hustotu dřeva a úzké letokruhy. Výhodou sibiřského modřínu je, že je odolný proti hnilobě.

Olše ve dvou verzích

Další oblíbenou dřevinou na palubky sauny je olše. Má mírně načervenalou barvu a jemnou kresbu. Palubky z olše jsou hladké a mají jen minimum viditelných letokruhů. Olše je odolná, vydrží dlouho a má minimální požadavky na údržbu. Zvolit lze klasickou olši nebo kartáčovanou verzi, kde vystoupne struktura dřeva a je tak přirozenější.

Extravagantní cedr

Jestliže sháníte něco netradičního a luxusního, pak je pro vás vhodný cedr. Je to relativně vzácná dřevina s nádhernou vůní. Cedr je tmavší a je třeba počítat s tím, že každý kus dřeva má trochu odlišnou barvu. Cedr se používá především do infrasaun. Voní totiž hlavně při nižších teplotách.

Kanadský jedlovec

Sauna vyrobená z hemlocku je opravdu jedinečná a skvělá. Toto dřevo je bez suků a neobsahuje téměř žádnou pryskyřici. Kanadský jedlovec nabízí opravdu elegantní strukturu dřeva.

Česká lípa

Saunu si můžete vyrobit také z tradičního českého dřeva. Lípa má smetanovou barvu a je dostatečně pevná. Má také stejnoměrnou hustotu letokruhů. Říká se, že lípa dokáže odvádět negativní energii z těla. Tudíž je to opravdu ideální dřevo do sauny.

Jaké dřevo na saunové lavice

Pokud jste si mysleli, že ze stejného dřeva jako je obložení jsou také lavice, jste na omylu. Lavice se nejčastěji vyrábí z olše, osiky, borovice nebo africké vrby. Poslední jmenovaná je přitom nejzajímavější. Africkou vrbu lze znát také pod názvem abachi. Je řídká a měkká a nemá letokruhy. Ideální je zejména proto, že má nízkou tepelnou vodivost. Je tedy příjemná na sezení. Nevýhodou je, že vyžaduje více péče.

Na lavice lze použít také osiku nebo olši. Jde o hladké dřeviny bez suků. Pokud tyto dřeviny seženete v thermo variantě, jsou dřeviny ještě odolnější. Pokud sháníte něco úplně jedinečného, pak můžete zvolit také ohýbanou dýhu Fuma. Je z exotického dřeva a je zbarvená do růžova. Jednotlivé pláty se přitom ohýbají do ergonomických tvarů, aby posezení na lavici bylo co nejvíce příjemné.

Hledáte kvalitní doplňky do sauny?

Využijte široké nabídky e-shopu saunaproject.shop.

Moderní sauna ze skla

Kromě dřeva lze v moderním pojetí sauny využít také skleněných ploch. V poslední době jsou poměrně dost žádané celoskleněné stěny. Samozřejmě však se sklem roste náročnost na konstrukci sauny, ale také na bezpečnost. Do sauny se využívají speciální kalená skla. Jsou to skla, ze kterých při nehodě nevznikají střepy. Barva skla je obvykle čirá, případně bronzová. Bronzová poskytuje větší pocit soukromí.