Pocení je pro spoustu z nás poměrně otravné. Málokoho potěší, když se začne potit. Je to totiž poměrně nepříjemné, a navíc pot může zapáchat. Pro zdraví je však pocení opravdu důležitým procesem. Co se vlastně děje v těle, když se potíme? A proč na některé podněty lidský organismus reaguje pocením?
Proč se potíme?
Pocení slouží k regulaci teploty našeho těla. Když se potíme, tak na povrchu pokožky dochází k odpařování vlhkosti. Tím se tělo ochlazuje. Tělo tak pochopitelně ztrácí vodu. Ale nejen to. Společně s vodou se vylučují také toxiny a další škodlivé látky. A vylučuje se samozřejmě také kožní maz.
Uvažujete o nové sauně na míru?
Rádi s vámi vše odborně zkonzultujeme.
Proč tělo pocení potřebuje?
- Termoregulace a je důležitá obrana proti přehřátí organismu. A to jak při zvýšené námaze nebo jako obrana před vysokými teplotami z vnějšího prostředí.
- Při pocení se z těla vylučují škodlivé látky. Dochází, tak k přirozené detoxikaci organismus. Při pocení vylučujeme mimo jiné těžké kovy nebo chemické látky jako BPA a PCB.
- V apokrinních žlázách dochází k produkci mléčného sekretu, který obsahuje feromony. Ty fungují jako kompas při výběru partnera.
- Během pocení dochází ke zvýšení průtoku krve v kůži, a to pomáhá při cirkulaci živin a odplavování nežádoucích látek. Při pocení se také rozšiřují póry a snadněji se uvolňují nahromaděné nečistoty.
- Rozprouděná krev při pocení pomáhá také efektivně odplavovat kyselinu mléčnou. Tím dochází k lepší regeneraci svalstva.
- Pocení podporuje imunitní systém. Pomocí potu se tělo dokáže bránit před některými druhy bakterií. V potu je totiž dermcidin. Protein, který působí antimykoticky y antibakteriálně.
Hledáte kvalitní doplňky do sauny?
Využijte široké nabídky e-shopu saunaproject.shop.
Proč pot někdy zapáchá?
Pocení s sebou nese také nepříjemný odér. Čerstvý pot je přitom bez zápachu, jelikož se skládá z 99 % vody. Zbytek tvoří soli, mastné kyseliny, elektrolyty a malé množství bílkovin. Zápach však způsobují bakterie, které se rozkládají na povrchu kůže. Důležitou roli hrají pachové a potní žlázy. Ty se tvoří s nástupem puberty. Pokud se tedy potí malé dítě, nezapáchá tolik jako dospělý člověk.
Vzniku zápachu lze samozřejmě přecházet. Pomůže pravidelná každodenní péče o tělo a oblečení. Samozřejmě je vhodné také používat kvalitní deodoranty s přírodními esenciálními oleji. Bohužel však produkci potu ovlivňuje také nervové napětí a stres. Stres totiž může vyvolat nekontrolované nadměrné pocení.
Proč se někdo potí více a jiný méně?
Pocení je opravdu velmi individuální a závisí hned na několika faktorech. Vliv má samozřejmě genetika. Významnou roli však hraje také životní styl a výživa. Svou roli sehrává hlavně příjem soli. Pokud sůl užíváme nadměrně, pak sodík v těle zadržuje více vody a při snížení příjmu soli se tělo nadbytečné vody pocením zbavuje. Samozřejmě je jasné, že se více potí také větší a objemnější lidé. Čím větší tělo, tím větší plocha k ochlazování. Vliv má také kondice. S rostoucí kondicí totiž roste schopnost těla se rychleji a efektivněji ochlazovat pocením. A velkým faktorem je okolní prostředí. Čím větší okolní teplota, tím více potu.